Прејди на содржината

983

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
983 во разни календари
Грегоријански календар983
CMLXXXIII
Ab urbe condita1736
Ерменски календар432
ԹՎ ՆԼԲ
Асирски календар5733
Балиски календар904–905
Бенгалски календар390
Берберски календар1933
Будистички календар1527
Бурмански календар345
Византиски календар6491–6492
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3679 или 3619
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3680 или 3620
Коптски календар699–700
Етиопски календар975–976
Еврејски календар4743–4744
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1039–1040
 - Сачка ера904–905
 - Кали-југа4083–4084
Холоценски календар10983
Ирански календар361–362
Исламски календар372–373
Јапонски календарТенген 6 / Ејкан 1
(永観元年)
Јавански календар884–885
Јулијански календар983
CMLXXXIII
Корејски календар3316
Мингуо-календар929 пред Р. Кина
民前929年
Нанакшахи−485
Селевкидски календар1294/1295 г.г.
Тајландски сончев календар1525–1526
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1109 или 728 или −44
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1110 или 729 или −43

983 (CMLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 983 година од новата ера, 983. од првиот милениум, 83. од X век и четвртта од 980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6491 и 6492 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5733 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4743 и 4744 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1736.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 983 година се протега во 3619 и 3620, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3679 и 3680 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1526. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 372 и 373 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 983 на Ризницата ?