985

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
985 г.  во други календари
Грегоријански календар 985
CMLXXXV
Ab urbe condita 1738
Асирски календар 5735
Бахајски календар -859–-858
Бенгалски календар 392
Берберски календар 1935
Будистички календар 1529
Бурмански календар 347
Византиски календар 6493–6494
Еврејски календар 4745–4746
Ерменски календар 434
ԹՎ ՆԼԴ
Етиопски календар 977-978
Ирански календар 363–364
Исламски календар 374–375
Јулијански календар 985    CMLXXXV
Кинески календар 甲申年月日
(3621/3681)
— до —
乙酉年月日
(3622/3682)
Коптски календар 701–702
Корејски календар 3318
Календар Мингуо 927 пред РК
民前927年
Селевкидски календар 1296–1297
Тајландски сончев календар 1528
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1041–1042
 - Шака самват 907–908
 - Кали југа 4086–4087
Холоценски календар 10985
Џуче-календар нема (пред 1912)

985 (CMLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 985. година од новата ера, 985. од првиот милениум, 85. од 10 век и шеста од 980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6493 и 6494 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5735 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4745 и 4746 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1738.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 985. година се протега во 3621 и 3622, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3681 и 3682 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1528. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 374 и 375 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]