964

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
964 во разни календари
Грегоријански календар964
CMLXIV
Ab urbe condita1717
Ерменски календар413
ԹՎ ՆԺԳ
Асирски календар5714
Балиски календар885–886
Бенгалски календар371
Берберски календар1914
Будистички календар1508
Бурмански календар326
Византиски календар6472–6473
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3660 или 3600
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3661 или 3601
Коптски календар680–681
Етиопски календар956–957
Еврејски календар4724–4725
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1020–1021
 - Сачка ера885–886
 - Кали-југа4064–4065
Холоценски календар10964
Ирански календар342–343
Исламски календар352–353
Јапонски календарОва 4 / Кохо 1
(康保元年)
Јавански календар864–865
Јулијански календар964
CMLXIV
Корејски календар3297
Мингуо-календар948 пред Р. Кина
民前948年
Нанакшахи−504
Селевкидски календар1275/1276 г.г.
Тајландски сончев календар1506–1507
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1090 или 709 или −63
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1091 или 710 или −62

964 (CMLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 964 година од новата ера, 964. од првиот милениум, 64. од X век и петта од 960-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6472 и 6473 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5714 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4724 и 4725 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1717.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 964 година се протега во 3600 и 3601, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3660 и 3661 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1507. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 352 и 353 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 964 на Ризницата ?