915

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
915 г.  во други календари
Грегоријански календар 915
CMXV
Ab urbe condita 1668
Асирски календар 5665
Бахајски календар -929–-928
Бенгалски календар 322
Берберски календар 1865
Будистички календар 1459
Бурмански календар 277
Византиски календар 6423–6424
Еврејски календар 4675–4676
Ерменски календар 364
ԹՎ ՅԿԴ
Етиопски календар 907-908
Ирански календар 293–294
Исламски календар 302–303
Јулијански календар 915    CMXV
Кинески календар 甲戌年月日
(3551/3611)
— до —
乙亥年月日
(3552/3612)
Коптски календар 631–632
Корејски календар 3248
Календар Мингуо 997 пред РК
民前997年
Селевкидски календар 1226–1227
Тајландски сончев календар 1458
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 971–972
 - Шака самват 837–838
 - Кали југа 4016–4017
Холоценски календар 10915
Џуче-календар нема (пред 1912)

915 (CMXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 915. година од новата ера, 915. од првиот милениум, 15. од 10 век и шеста од 910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6423 и 6424 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5665 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4675 и 4676 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1668.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 915. година се протега во 3551 и 3552, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3611 и 3612 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1458. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 302 и 303 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]