932

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
932 г.  во други календари
Грегоријански календар 932
CMXXXII
Ab urbe condita 1685
Асирски календар 5682
Бахајски календар -912–-911
Бенгалски календар 339
Берберски календар 1882
Будистички календар 1476
Бурмански календар 294
Византиски календар 6440–6441
Еврејски календар 4692–4693
Ерменски календар 381
ԹՎ ՅՁԱ
Етиопски календар 924-925
Ирански календар 310–311
Исламски календар 319–320
Јулијански календар 932    CMXXXII
Кинески календар 辛卯年月日
(3568/3628)
— до —
壬辰年月日
(3569/3629)
Коптски календар 648–649
Корејски календар 3265
Календар Мингуо 980 пред РК
民前980年
Селевкидски календар 1243–1244
Тајландски сончев календар 1475
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 988–989
 - Шака самват 854–855
 - Кали југа 4033–4034
Холоценски календар 10932
Џуче-календар нема (пред 1912)

932 (CMXXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 932. година од новата ера, 932. од првиот милениум, 32. од 10 век и трета од 930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6440 и 6441 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5682 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4692 и 4693 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1685.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 932. година се протега во 3568 и 3569, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3628 и 3629 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1475. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 319 и 320 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]