906

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
906 г.  во други календари
Грегоријански календар 906
CMVI
Ab urbe condita 1659
Асирски календар 5656
Бахајски календар -938–-937
Бенгалски календар 313
Берберски календар 1856
Будистички календар 1450
Бурмански календар 268
Византиски календар 6414–6415
Еврејски календар 4666–4667
Ерменски календар 355
ԹՎ ՅԾԵ
Етиопски календар 898-899
Ирански календар 284–285
Исламски календар 293–294
Јулијански календар 906    CMVI
Кинески календар 乙丑年月日
(3542/3602)
— до —
丙寅年月日
(3543/3603)
Коптски календар 622–623
Корејски календар 3239
Календар Мингуо 1006 пред РК
民前1006年
Селевкидски календар 1217–1218
Тајландски сончев календар 1449
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 962–963
 - Шака самват 828–829
 - Кали југа 4007–4008
Холоценски календар 10906
Џуче-календар нема (пред 1912)

906 (CMVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 906. година од новата ера, 906. од првиот милениум, 6. од 10 век и седма од 900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6414 и 6415 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5656 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4666 и 4667 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1659.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 906. година се протега во 3542 и 3543, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3602 и 3603 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1449. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 293 и 294 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]