904

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
904 во разни календари
Грегоријански календар904
CMIV
Ab urbe condita1657
Ерменски календар353
ԹՎ ՅԾԳ
Асирски календар5654
Балиски календар825–826
Бенгалски календар311
Берберски календар1854
Будистички календар1448
Бурмански календар266
Византиски календар6412–6413
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3600 или 3540
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3601 или 3541
Коптски календар620–621
Етиопски календар896–897
Еврејски календар4664–4665
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера960–961
 - Сачка ера825–826
 - Кали-југа4004–4005
Холоценски календар10904
Ирански календар282–283
Исламски календар291–292
Јапонски календарЕнги 4
(延喜4年)
Јавански календар803–804
Јулијански календар904
CMIV
Корејски календар3237
Мингуо-календар1008 пред Р. Кина
民前1008年
Нанакшахи−564
Селевкидски календар1215/1216 г.г.
Тајландски сончев календар1446–1447
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1030 или 649 или −123
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1031 или 650 или −122

904 (CMIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 904 година од новата ера, 904. од првиот милениум, 4. од X век и петта од 900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6412 и 6413 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5654 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4664 и 4665 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1657.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 904 година се протега во 3540 и 3541, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3600 и 3601 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1447. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 291 и 292 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]