941

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
941 г.  во други календари
Грегоријански календар 941
CMXLI
Ab urbe condita 1694
Асирски календар 5691
Бахајски календар -903–-902
Бенгалски календар 348
Берберски календар 1891
Будистички календар 1485
Бурмански календар 303
Византиски календар 6449–6450
Еврејски календар 4701–4702
Ерменски календар 390
ԹՎ ՅՂ
Етиопски календар 933-934
Ирански календар 319–320
Исламски календар 329–330
Јулијански календар 941    CMXLI
Кинески календар 庚子年月日
(3577/3637)
— до —
辛丑年月日
(3578/3638)
Коптски календар 657–658
Корејски календар 3274
Календар Мингуо 971 пред РК
民前971年
Селевкидски календар 1252–1253
Тајландски сончев календар 1484
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 997–998
 - Шака самват 863–864
 - Кали југа 4042–4043
Холоценски календар 10941
Џуче-календар нема (пред 1912)

941 (CMXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 941. година од новата ера, 941. од првиот милениум, 41. од 10 век и втора од 940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6449 и 6450 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5691 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4701 и 4702 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1694.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 941. година се протега во 3577 и 3578, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3637 и 3638 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1484. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 329 и 330 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]