939

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
939 г.  во други календари
Грегоријански календар 939
CMXXXIX
Ab urbe condita 1692
Асирски календар 5689
Бахајски календар -905–-904
Бенгалски календар 346
Берберски календар 1889
Будистички календар 1483
Бурмански календар 301
Византиски календар 6447–6448
Еврејски календар 4699–4700
Ерменски календар 388
ԹՎ ՅՁԸ
Етиопски календар 931-932
Ирански календар 317–318
Исламски календар 327–328
Јулијански календар 939    CMXXXIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3575/3635)
— до —
己亥年月日
(3576/3636)
Коптски календар 655–656
Корејски календар 3272
Календар Мингуо 973 пред РК
民前973年
Селевкидски календар 1250–1251
Тајландски сончев календар 1482
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 995–996
 - Шака самват 861–862
 - Кали југа 4040–4041
Холоценски календар 10939
Џуче-календар нема (пред 1912)

939 (CMXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 939. година од новата ера, 939. од првиот милениум, 39. од 10 век и последна од 930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6447 и 6448 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5689 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4699 и 4700 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1692.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 939. година се протега во 3575 и 3576, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3635 и 3636 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1482. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 327 и 328 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]