1000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1000 г.  во други календари
Грегоријански календар 1000
M
Ab urbe condita 1753
Асирски календар 5750
Бахајски календар -844–-843
Бенгалски календар 407
Берберски календар 1950
Будистички календар 1544
Бурмански календар 362
Византиски календар 6508–6509
Еврејски календар 4760–4761
Ерменски календар 449
ԹՎ ՆԽԹ
Етиопски календар 992-993
Игбоански календар 0–1
Ирански календар 378–379
Исламски календар 390–391
Јулијански календар 1000    M
Кинески календар 己亥年月日
(3636/3696)
— до —
庚子年月日
(3637/3697)
Коптски календар 716–717
Корејски календар 3333
Календар Мингуо 912 пред РК
民前912年
Селевкидски календар 1311–1312
Тајландски сончев календар 1543
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1056–1057
 - Шака самват 922–923
 - Кали југа 4101–4102
Холоценски календар 11000
Џуче-календар нема (пред 1912)

1000 (M) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1000. година од новата ера, последна од првиот милениум, последна од 10 век и прва од 1000-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6508 и 6509 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5750 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4760 и 4761 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1753.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1000. година се протега во 3636 и 3637, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3696 и 3697 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1543. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 390 и 391 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]