922

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
922 г.  во други календари
Грегоријански календар 922
CMXXII
Ab urbe condita 1675
Асирски календар 5672
Бахајски календар -922–-921
Бенгалски календар 329
Берберски календар 1872
Будистички календар 1466
Бурмански календар 284
Византиски календар 6430–6431
Еврејски календар 4682–4683
Ерменски календар 371
ԹՎ ՅՀԱ
Етиопски календар 914-915
Ирански календар 300–301
Исламски календар 309–310
Јулијански календар 922    CMXXII
Кинески календар 辛巳年月日
(3558/3618)
— до —
壬午年月日
(3559/3619)
Коптски календар 638–639
Корејски календар 3255
Календар Мингуо 990 пред РК
民前990年
Селевкидски календар 1233–1234
Тајландски сончев календар 1465
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 978–979
 - Шака самват 844–845
 - Кали југа 4023–4024
Холоценски календар 10922
Џуче-календар нема (пред 1912)

922 (CMXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 922. година од новата ера, 922. од првиот милениум, 22. од 10 век и трета од 920-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6430 и 6431 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5672 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4682 и 4683 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1675.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 922. година се протега во 3558 и 3559, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3618 и 3619 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1465. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 309 и 310 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]