Прејди на содржината

945

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
945 во разни календари
Грегоријански календар945
CMXLV
Ab urbe condita1698
Ерменски календар394
ԹՎ ՅՂԴ
Асирски календар5695
Балиски календар866–867
Бенгалски календар352
Берберски календар1895
Будистички календар1489
Бурмански календар307
Византиски календар6453–6454
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3641 или 3581
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3642 или 3582
Коптски календар661–662
Етиопски календар937–938
Еврејски календар4705–4706
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1001–1002
 - Сачка ера866–867
 - Кали-југа4045–4046
Холоценски календар10945
Ирански календар323–324
Исламски календар333–334
Јапонски календарТенгјо 8
(天慶8年)
Јавански календар845–846
Јулијански календар945
CMXLV
Корејски календар3278
Мингуо-календар967 пред Р. Кина
民前967年
Нанакшахи−523
Селевкидски календар1256/1257 г.г.
Тајландски сончев календар1487–1488
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1071 или 690 или −82
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1072 или 691 или −81

945 (CMXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 945 година од новата ера, 945. од првиот милениум, 45. од X век и шеста од 940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6453 и 6454 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5695 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4705 и 4706 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1698.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 945 година се протега во 3581 и 3582, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3641 и 3642 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1488. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 333 и 334 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]