919

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
919 г.  во други календари
Грегоријански календар 919
CMXIX
Ab urbe condita 1672
Асирски календар 5669
Бахајски календар -925–-924
Бенгалски календар 326
Берберски календар 1869
Будистички календар 1463
Бурмански календар 281
Византиски календар 6427–6428
Еврејски календар 4679–4680
Ерменски календар 368
ԹՎ ՅԿԸ
Етиопски календар 911-912
Ирански календар 297–298
Исламски календар 306–307
Јулијански календар 919    CMXIX
Кинески календар 戊寅年月日
(3555/3615)
— до —
己卯年月日
(3556/3616)
Коптски календар 635–636
Корејски календар 3252
Календар Мингуо 993 пред РК
民前993年
Селевкидски календар 1230–1231
Тајландски сончев календар 1462
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 975–976
 - Шака самват 841–842
 - Кали југа 4020–4021
Холоценски календар 10919
Џуче-календар нема (пред 1912)

919 (CMXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 919. година од новата ера, 919. од првиот милениум, 19. од 10 век и последна од 910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6427 и 6428 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5669 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4679 и 4680 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1672.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 919. година се протега во 3555 и 3556, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3615 и 3616 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1462. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 306 и 307 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]