948

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
948 г.  во други календари
Грегоријански календар 948
CMXLVIII
Ab urbe condita 1701
Асирски календар 5698
Бахајски календар -896–-895
Бенгалски календар 355
Берберски календар 1898
Будистички календар 1492
Бурмански календар 310
Византиски календар 6456–6457
Еврејски календар 4708–4709
Ерменски календар 397
ԹՎ ՅՂԷ
Етиопски календар 940-941
Ирански календар 326–327
Исламски календар 336–337
Јулијански календар 948    CMXLVIII
Кинески календар 丁未年月日
(3584/3644)
— до —
戊申年月日
(3585/3645)
Коптски календар 664–665
Корејски календар 3281
Календар Мингуо 964 пред РК
民前964年
Селевкидски календар 1259–1260
Тајландски сончев календар 1491
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1004–1005
 - Шака самват 870–871
 - Кали југа 4049–4050
Холоценски календар 10948
Џуче-календар нема (пред 1912)

948 (CMXLVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 948. година од новата ера, 948. од првиот милениум, 48. од 10 век и деветта од 940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6456 и 6457 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5698 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4708 и 4709 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1701.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 948. година се протега во 3584 и 3585, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3644 и 3645 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1491. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 336 и 337 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]