999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
999 г.  во други календари
Грегоријански календар 999
CMXCIX
Ab urbe condita 1752
Асирски календар 5749
Бахајски календар -845–-844
Бенгалски календар 406
Берберски календар 1949
Будистички календар 1543
Бурмански календар 361
Византиски календар 6507–6508
Еврејски календар 4759–4760
Ерменски календар 448
ԹՎ ՆԽԸ
Етиопски календар 991-992
Ирански календар 377–378
Исламски календар 389–390
Јулијански календар 999    CMXCIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3635/3695)
— до —
己亥年月日
(3636/3696)
Коптски календар 715–716
Корејски календар 3332
Календар Мингуо 913 пред РК
民前913年
Селевкидски календар 1310–1311
Тајландски сончев календар 1542
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1055–1056
 - Шака самват 921–922
 - Кали југа 4100–4101
Холоценски календар 10999
Џуче-календар нема (пред 1912)

999 (CMXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 999. година од новата ера, 999. од првиот милениум, 99. од 10 век и последна од 990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6507 и 6508 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5749 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4759 и 4760 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1752.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 999. година се протега во 3635 и 3636, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3695 и 3696 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1542. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 389 и 390 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]