912

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
912 г.  во други календари
Грегоријански календар 912
CMXII
Ab urbe condita 1665
Асирски календар 5662
Бахајски календар -932–-931
Бенгалски календар 319
Берберски календар 1862
Будистички календар 1456
Бурмански календар 274
Византиски календар 6420–6421
Еврејски календар 4672–4673
Ерменски календар 361
ԹՎ ՅԿԱ
Етиопски календар 904–905
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -88–-87
Ирански календар 290–291
Исламски календар 299–300
Јапонски календар
Јулијански календар 912    CMXII
Кинески календар 辛未年月日
(3548/3608)
— до —
壬申年月日
(3549/3609)
Коптски календар 628–629
Корејски календар 3245
Календар Мингуо 1000 пред РК
民前1000年
Селевкидски календар 1223–1224
Тајландски сончев календар 1455
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 968–969
 - Шака самват 834–835
 - Кали југа 4013–4014
Француски револуционерен календар
-880–-879
Холоценски календар 10912
Џуче-календар нема (пред 1912)

912 (CMXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 912. година од новата ера, 912. од првиот милениум, 12. од 10 век и трета од 910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6420 и 6421 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5662 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4672 и 4673 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1665.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 912. година се протега во 3548 и 3549, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3608 и 3609 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1455. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 299 и 300 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]