960

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
960 г.  во други календари
Грегоријански календар 960
CMLX
Ab urbe condita 1713
Асирски календар 5710
Бахајски календар -884–-883
Бенгалски календар 367
Берберски календар 1910
Будистички календар 1504
Бурмански календар 322
Византиски календар 6468–6469
Еврејски календар 4720–4721
Ерменски календар 409
ԹՎ ՆԹ
Етиопски календар 952-953
Ирански календар 338–339
Исламски календар 348–349
Јулијански календар 960    CMLX
Кинески календар 己未年月日
(3596/3656)
— до —
庚申年月日
(3597/3657)
Коптски календар 676–677
Корејски календар 3293
Календар Мингуо 952 пред РК
民前952年
Селевкидски календар 1271–1272
Тајландски сончев календар 1503
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1016–1017
 - Шака самват 882–883
 - Кали југа 4061–4062
Холоценски календар 10960
Џуче-календар нема (пред 1912)

960 (CMLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 960. година од новата ера, 960. од првиот милениум, 60. од 10 век и прва од 960-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6468 и 6469 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5710 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4720 и 4721 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1713.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 960. година се протега во 3596 и 3597, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3656 и 3657 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1503. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 348 и 349 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]