995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
995 г.  во други календари
Грегоријански календар 995
CMXCV
Ab urbe condita 1748
Асирски календар 5745
Бахајски календар -849–-848
Бенгалски календар 402
Берберски календар 1945
Будистички календар 1539
Бурмански календар 357
Византиски календар 6503–6504
Еврејски календар 4755–4756
Ерменски календар 444
ԹՎ ՆԽԴ
Етиопски календар 987-988
Ирански календар 373–374
Исламски календар 384–385
Јулијански календар 995    CMXCV
Кинески календар 甲午年月日
(3631/3691)
— до —
乙未年月日
(3632/3692)
Коптски календар 711–712
Корејски календар 3328
Календар Мингуо 917 пред РК
民前917年
Селевкидски календар 1306–1307
Тајландски сончев календар 1538
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1051–1052
 - Шака самват 917–918
 - Кали југа 4096–4097
Холоценски календар 10995
Џуче-календар нема (пред 1912)

995 (CMXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 995. година од новата ера, 995. од првиот милениум, 95. од 10 век и шеста од 990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6503 и 6504 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5745 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4755 и 4756 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1748.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 995. година се протега во 3631 и 3632, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3691 и 3692 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1538. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 384 и 385 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]