947

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
947 г.  во други календари
Грегоријански календар 947
CMXLVII
Ab urbe condita 1700
Асирски календар 5697
Бахајски календар -897–-896
Бенгалски календар 354
Берберски календар 1897
Будистички календар 1491
Бурмански календар 309
Византиски календар 6455–6456
Еврејски календар 4707–4708
Ерменски календар 396
ԹՎ ՅՂԶ
Етиопски календар 939-940
Ирански календар 325–326
Исламски календар 335–336
Јулијански календар 947    CMXLVII
Кинески календар 丙午年月日
(3583/3643)
— до —
丁未年月日
(3584/3644)
Коптски календар 663–664
Корејски календар 3280
Календар Мингуо 965 пред РК
民前965年
Селевкидски календар 1258–1259
Тајландски сончев календар 1490
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1003–1004
 - Шака самват 869–870
 - Кали југа 4048–4049
Холоценски календар 10947
Џуче-календар нема (пред 1912)

947 (CMXLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 947. година од новата ера, 947. од првиот милениум, 47. од 10 век и осма од 940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6455 и 6456 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5697 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4707 и 4708 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1700.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 947. година се протега во 3583 и 3584, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3643 и 3644 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1490. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 335 и 336 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]