974

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
974 во разни календари
Грегоријански календар974
CMLXXIV
Ab urbe condita1727
Ерменски календар423
ԹՎ ՆԻԳ
Асирски календар5724
Балиски календар895–896
Бенгалски календар381
Берберски календар1924
Будистички календар1518
Бурмански календар336
Византиски календар6482–6483
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3670 или 3610
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3671 или 3611
Коптски календар690–691
Етиопски календар966–967
Еврејски календар4734–4735
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1030–1031
 - Сачка ера895–896
 - Кали-југа4074–4075
Холоценски календар10974
Ирански календар352–353
Исламски календар363–364
Јапонски календарТенен 2
(天延2年)
Јавански календар875–876
Јулијански календар974
CMLXXIV
Корејски календар3307
Мингуо-календар938 пред Р. Кина
民前938年
Нанакшахи−494
Селевкидски календар1285/1286 г.г.
Тајландски сончев календар1516–1517
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
1100 или 719 или −53
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
1101 или 720 или −52

974 (CMLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 974 година од новата ера, 974. од првиот милениум, 74. од X век и петта од 970-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6482 и 6483 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5724 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4734 и 4735 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1727.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 974 година се протега во 3610 и 3611, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3670 и 3671 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1517. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 363 и 364 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 974 на Ризницата ?