Прејди на содржината

987

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
987 во разни календари
Грегоријански календар987
CMLXXXVII
Ab urbe condita1740
Ерменски календар436
ԹՎ ՆԼԶ
Асирски календар5737
Балиски календар908–909
Бенгалски календар394
Берберски календар1937
Будистички календар1531
Бурмански календар349
Византиски календар6495–6496
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3683 или 3623
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3684 или 3624
Коптски календар703–704
Етиопски календар979–980
Еврејски календар4747–4748
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1043–1044
 - Сачка ера908–909
 - Кали-југа4087–4088
Холоценски календар10987
Ирански календар365–366
Исламски календар376–377
Јапонски календарКана 3 / Ејен 1
(永延元年)
Јавански календар888–889
Јулијански календар987
CMLXXXVII
Корејски календар3320
Мингуо-календар925 пред Р. Кина
民前925年
Нанакшахи−481
Селевкидски календар1298/1299 г.г.
Тајландски сончев календар1529–1530
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1113 или 732 или −40
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1114 или 733 или −39

987 (CMLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 987 година од новата ера, 987. од првиот милениум, 87. од X век и осма од 980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6495 и 6496 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5737 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4747 и 4748 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1740.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 987 година се протега во 3623 и 3624, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3683 и 3684 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1530. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 376 и 377 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

  • Лиу Јонг, кинески поет од династијата Сонг.

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 987 на Ризницата ?