963

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
963 г.  во други календари
Грегоријански календар 963
CMLXIII
Ab urbe condita 1716
Асирски календар 5713
Бахајски календар -881–-880
Бенгалски календар 370
Берберски календар 1913
Будистички календар 1507
Бурмански календар 325
Византиски календар 6471–6472
Еврејски календар 4723–4724
Ерменски календар 412
ԹՎ ՆԺԲ
Етиопски календар 955-956
Ирански календар 341–342
Исламски календар 351–352
Јулијански календар 963    CMLXIII
Кинески календар 壬戌年月日
(3599/3659)
— до —
癸亥年月日
(3600/3660)
Коптски календар 679–680
Корејски календар 3296
Календар Мингуо 949 пред РК
民前949年
Селевкидски календар 1274–1275
Тајландски сончев календар 1506
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1019–1020
 - Шака самват 885–886
 - Кали југа 4064–4065
Холоценски календар 10963
Џуче-календар нема (пред 1912)

963 (CMLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 963. година од новата ера, 963. од првиот милениум, 63. од 10 век и четвртта од 960-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6471 и 6472 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5713 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4723 и 4724 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1716.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 963. година се протега во 3599 и 3600, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3659 и 3660 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1506. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 351 и 352 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]