Прејди на содржината

972

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
972 во разни календари
Грегоријански календар972
CMLXXII
Ab urbe condita1725
Ерменски календар421
ԹՎ ՆԻԱ
Асирски календар5722
Балиски календар893–894
Бенгалски календар379
Берберски календар1922
Будистички календар1516
Бурмански календар334
Византиски календар6480–6481
Кинески календар辛未(мет. коза)
3668 или 3608
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3669 или 3609
Коптски календар688–689
Етиопски календар964–965
Еврејски календар4732–4733
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1028–1029
 - Сачка ера893–894
 - Кали-југа4072–4073
Холоценски календар10972
Ирански календар350–351
Исламски календар361–362
Јапонски календарТенроку 3
(天禄3年)
Јавански календар873–874
Јулијански календар972
CMLXXII
Корејски календар3305
Мингуо-календар940 пред Р. Кина
民前940年
Нанакшахи−496
Селевкидски календар1283/1284 г.г.
Тајландски сончев календар1514–1515
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1098 или 717 или −55
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1099 или 718 или −54

972 (CMLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 972 година од новата ера, 972. од првиот милениум, 72. од X век и трета од 970-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6480 и 6481 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5722 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4732 и 4733 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1725.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 972 година се протега во 3608 и 3609, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3668 и 3669 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1515. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 361 и 362 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 972 на Ризницата ?