916

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
916 г.  во други календари
Грегоријански календар 916
CMXVI
Ab urbe condita 1669
Асирски календар 5666
Бахајски календар -928–-927
Бенгалски календар 323
Берберски календар 1866
Будистички календар 1460
Бурмански календар 278
Византиски календар 6424–6425
Еврејски календар 4676–4677
Ерменски календар 365
ԹՎ ՅԿԵ
Етиопски календар 908-909
Ирански календар 294–295
Исламски календар 303–304
Јулијански календар 916    CMXVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3552/3612)
— до —
丙子年月日
(3553/3613)
Коптски календар 632–633
Корејски календар 3249
Календар Мингуо 996 пред РК
民前996年
Селевкидски календар 1227–1228
Тајландски сончев календар 1459
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 972–973
 - Шака самват 838–839
 - Кали југа 4017–4018
Холоценски календар 10916
Џуче-календар нема (пред 1912)

916 (CMXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 916. година од новата ера, 916. од првиот милениум, 16. од 10 век и седма од 910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6424 и 6425 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5666 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4676 и 4677 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1669.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 916. година се протега во 3552 и 3553, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3612 и 3613 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1459. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 303 и 304 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]