Прејди на содржината

954

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
954 во разни календари
Грегоријански календар954
CMLIV
Ab urbe condita1707
Ерменски календар403
ԹՎ ՆԳ
Асирски календар5704
Балиски календар875–876
Бенгалски календар361
Берберски календар1904
Будистички календар1498
Бурмански календар316
Византиски календар6462–6463
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3650 или 3590
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3651 или 3591
Коптски календар670–671
Етиопски календар946–947
Еврејски календар4714–4715
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1010–1011
 - Сачка ера875–876
 - Кали-југа4054–4055
Холоценски календар10954
Ирански календар332–333
Исламски календар342–343
Јапонски календарТенрјаку 8
(天暦8年)
Јавански календар854–855
Јулијански календар954
CMLIV
Корејски календар3287
Мингуо-календар958 пред Р. Кина
民前958年
Нанакшахи−514
Селевкидски календар1265/1266 г.г.
Тајландски сончев календар1496–1497
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1080 или 699 или −73
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1081 или 700 или −72

954 (CMLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 954 година од новата ера, 954. од првиот милениум, 54. од X век и петта од 950-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6462 и 6463 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5704 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4714 и 4715 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1707.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 954 година се протега во 3590 и 3591, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3650 и 3651 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1497. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 342 и 343 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]