926

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
926 во разни календари
Грегоријански календар926
CMXXVI
Ab urbe condita1679
Ерменски календар375
ԹՎ ՅՀԵ
Асирски календар5676
Балиски календар847–848
Бенгалски календар333
Берберски календар1876
Будистички календар1470
Бурмански календар288
Византиски календар6434–6435
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3622 или 3562
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3623 или 3563
Коптски календар642–643
Етиопски календар918–919
Еврејски календар4686–4687
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера982–983
 - Сачка ера847–848
 - Кали-југа4026–4027
Холоценски календар10926
Ирански календар304–305
Исламски календар313–314
Јапонски календарЕнчо 4
(延長4年)
Јавански календар825–826
Јулијански календар926
CMXXVI
Корејски календар3259
Мингуо-календар986 пред Р. Кина
民前986年
Нанакшахи−542
Селевкидски календар1237/1238 г.г.
Тајландски сончев календар1468–1469
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1052 или 671 или −101
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1053 или 672 или −100

926 (CMXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 926 година од новата ера, 926. од првиот милениум, 26. од X век и седма од 920-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6434 и 6435 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5676 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4686 и 4687 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1679.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 926 година се протега во 3562 и 3563, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3622 и 3623 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1469. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 313 и 314 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]