903

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
903 г.  во други календари
Грегоријански календар 903
CMIII
Ab urbe condita 1656
Асирски календар 5653
Бахајски календар -941–-940
Бенгалски календар 310
Берберски календар 1853
Будистички календар 1447
Бурмански календар 265
Византиски календар 6411–6412
Еврејски календар 4663–4664
Ерменски календар 352
ԹՎ ՅԾԲ
Етиопски календар 895-896
Ирански календар 281–282
Исламски календар 290–291
Јулијански календар 903    CMIII
Кинески календар 壬戌年月日
(3539/3599)
— до —
癸亥年月日
(3540/3600)
Коптски календар 619–620
Корејски календар 3236
Календар Мингуо 1009 пред РК
民前1009年
Селевкидски календар 1214–1215
Тајландски сончев календар 1446
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 959–960
 - Шака самват 825–826
 - Кали југа 4004–4005
Холоценски календар 10903
Џуче-календар нема (пред 1912)

903 (CMIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 903. година од новата ера, 903. од првиот милениум, 3. од 10 век и четвртта од 900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6411 и 6412 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5653 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4663 и 4664 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1656.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 903. година се протега во 3539 и 3540, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3599 и 3600 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1446. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 290 и 291 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]