998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
998 г.  во други календари
Грегоријански календар 998
CMXCVIII
Ab urbe condita 1751
Асирски календар 5748
Бахајски календар -846–-845
Бенгалски календар 405
Берберски календар 1948
Будистички календар 1542
Бурмански календар 360
Византиски календар 6506–6507
Еврејски календар 4758–4759
Ерменски календар 447
ԹՎ ՆԽԷ
Етиопски календар 990-991
Ирански календар 376–377
Исламски календар 387–389
Јулијански календар 998    CMXCVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(3634/3694)
— до —
戊戌年月日
(3635/3695)
Коптски календар 714–715
Корејски календар 3331
Календар Мингуо 914 пред РК
民前914年
Селевкидски календар 1309–1310
Тајландски сончев календар 1541
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1054–1055
 - Шака самват 920–921
 - Кали југа 4099–4100
Холоценски календар 10998
Џуче-календар нема (пред 1912)

998 (CMXCVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 998. година од новата ера, 998. од првиот милениум, 98. од 10 век и деветта од 990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6506 и 6507 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5748 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4758 и 4759 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1751.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 998. година се протега во 3634 и 3635, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3694 и 3695 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1541. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 387 и 389 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]