938

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
938 г.  во други календари
Грегоријански календар 938
CMXXXVIII
Ab urbe condita 1691
Асирски календар 5688
Бахајски календар -906–-905
Бенгалски календар 345
Берберски календар 1888
Будистички календар 1482
Бурмански календар 300
Византиски календар 6446–6447
Еврејски календар 4698–4699
Ерменски календар 387
ԹՎ ՅՁԷ
Етиопски календар 930-931
Ирански календар 316–317
Исламски календар 326–327
Јулијански календар 938    CMXXXVIII
Кинески календар 丁酉年月日
(3574/3634)
— до —
戊戌年月日
(3575/3635)
Коптски календар 654–655
Корејски календар 3271
Календар Мингуо 974 пред РК
民前974年
Селевкидски календар 1249–1250
Тајландски сончев календар 1481
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 994–995
 - Шака самват 860–861
 - Кали југа 4039–4040
Холоценски календар 10938
Џуче-календар нема (пред 1912)

938 (CMXXXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 938. година од новата ера, 938. од првиот милениум, 38. од 10 век и деветта од 930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6446 и 6447 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5688 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4698 и 4699 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1691.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 938. година се протега во 3574 и 3575, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3634 и 3635 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1481. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 326 и 327 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]