997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
997 г.  во други календари
Грегоријански календар 997
CMXCVII
Ab urbe condita 1750
Асирски календар 5747
Бахајски календар -847–-846
Бенгалски календар 404
Берберски календар 1947
Будистички календар 1541
Бурмански календар 359
Византиски календар 6505–6506
Еврејски календар 4757–4758
Ерменски календар 446
ԹՎ ՆԽԶ
Етиопски календар 989-990
Ирански календар 375–376
Исламски календар 386–387
Јулијански календар 997    CMXCVII
Кинески календар 丙申年月日
(3633/3693)
— до —
丁酉年月日
(3634/3694)
Коптски календар 713–714
Корејски календар 3330
Календар Мингуо 915 пред РК
民前915年
Селевкидски календар 1308–1309
Тајландски сончев календар 1540
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1053–1054
 - Шака самват 919–920
 - Кали југа 4098–4099
Холоценски календар 10997
Џуче-календар нема (пред 1912)

997 (CMXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 997. година од новата ера, 997. од првиот милениум, 97. од 10 век и осма од 990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6505 и 6506 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5747 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4757 и 4758 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1750.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 997. година се протега во 3633 и 3634, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3693 и 3694 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1540. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 386 и 387 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]