914

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
914 г.  во други календари
Грегоријански календар 914
CMXIV
Ab urbe condita 1667
Асирски календар 5664
Бахајски календар -930–-929
Бенгалски календар 321
Берберски календар 1864
Будистички календар 1458
Бурмански календар 276
Византиски календар 6422–6423
Еврејски календар 4674–4675
Ерменски календар 363
ԹՎ ՅԿԳ
Етиопски календар 906-907
Ирански календар 292–293
Исламски календар 301–302
Јулијански календар 914    CMXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3550/3610)
— до —
甲戌年月日
(3551/3611)
Коптски календар 630–631
Корејски календар 3247
Календар Мингуо 998 пред РК
民前998年
Селевкидски календар 1225–1226
Тајландски сончев календар 1457
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 970–971
 - Шака самват 836–837
 - Кали југа 4015–4016
Холоценски календар 10914
Џуче-календар нема (пред 1912)

914 (CMXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 914. година од новата ера, 914. од првиот милениум, 14. од 10 век и петта од 910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6422 и 6423 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5664 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4674 и 4675 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1667.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 914. година се протега во 3550 и 3551, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3610 и 3611 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1457. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 301 и 302 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]