933

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
933 во разни календари
Грегоријански календар933
CMXXXIII
Ab urbe condita1686
Ерменски календар382
ԹՎ ՅՁԲ
Асирски календар5683
Балиски календар854–855
Бенгалски календар340
Берберски календар1883
Будистички календар1477
Бурмански календар295
Византиски календар6441–6442
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3629 или 3569
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3630 или 3570
Коптски календар649–650
Етиопски календар925–926
Еврејски календар4693–4694
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера989–990
 - Сачка ера854–855
 - Кали-југа4033–4034
Холоценски календар10933
Ирански календар311–312
Исламски календар320–322
Јапонски календарЏохеј 3
(承平3年)
Јавански календар832–833
Јулијански календар933
CMXXXIII
Корејски календар3266
Мингуо-календар979 пред Р. Кина
民前979年
Нанакшахи−535
Селевкидски календар1244/1245 г.г.
Тајландски сончев календар1475–1476
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1059 или 678 или −94
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1060 или 679 или −93

933 (CMXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 933 година од новата ера, 933. од првиот милениум, 33. од X век и четвртта од 930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6441 и 6442 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5683 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4693 и 4694 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1686.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 933 година се протега во 3569 и 3570, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3629 и 3630 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1476. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 320 и 322 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 933 на Ризницата ?