986

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
986 г.  во други календари
Грегоријански календар 986
CMLXXXVI
Ab urbe condita 1739
Асирски календар 5736
Бахајски календар -858–-857
Бенгалски календар 393
Берберски календар 1936
Будистички календар 1530
Бурмански календар 348
Византиски календар 6494–6495
Еврејски календар 4746–4747
Ерменски календар 435
ԹՎ ՆԼԵ
Етиопски календар 978-979
Ирански календар 364–365
Исламски календар 375–376
Јулијански календар 986    CMLXXXVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3622/3682)
— до —
丙戌年月日
(3623/3683)
Коптски календар 702–703
Корејски календар 3319
Календар Мингуо 926 пред РК
民前926年
Селевкидски календар 1297–1298
Тајландски сончев календар 1529
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1042–1043
 - Шака самват 908–909
 - Кали југа 4087–4088
Холоценски календар 10986
Џуче-календар нема (пред 1912)

986 (CMLXXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 986. година од новата ера, 986. од првиот милениум, 86. од 10 век и седма од 980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6494 и 6495 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5736 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4746 и 4747 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1739.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 986. година се протега во 3622 и 3623, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3682 и 3683 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1529. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 375 и 376 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]