951

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
951 г.  во други календари
Грегоријански календар 951
CMLI
Ab urbe condita 1704
Асирски календар 5701
Бахајски календар -893–-892
Бенгалски календар 358
Берберски календар 1901
Будистички календар 1495
Бурмански календар 313
Византиски календар 6459–6460
Еврејски календар 4711–4712
Ерменски календар 400
ԹՎ Ն
Етиопски календар 943-944
Ирански календар 329–330
Исламски календар 339–340
Јулијански календар 951    CMLI
Кинески календар 庚戌年月日
(3587/3647)
— до —
辛亥年月日
(3588/3648)
Коптски календар 667–668
Корејски календар 3284
Календар Мингуо 961 пред РК
民前961年
Селевкидски календар 1262–1263
Тајландски сончев календар 1494
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1007–1008
 - Шака самват 873–874
 - Кали југа 4052–4053
Холоценски календар 10951
Џуче-календар нема (пред 1912)

951 (CMLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 951. година од новата ера, 951. од првиот милениум, 51. од 10 век и втора од 950-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6459 и 6460 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5701 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4711 и 4712 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1704.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 951. година се протега во 3587 и 3588, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3647 и 3648 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1494. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 339 и 340 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]