928

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
928 г.  во други календари
Грегоријански календар 928
CMXXVIII
Ab urbe condita 1681
Асирски календар 5678
Бахајски календар -916–-915
Бенгалски календар 335
Берберски календар 1878
Будистички календар 1472
Бурмански календар 290
Византиски календар 6436–6437
Еврејски календар 4688–4689
Ерменски календар 377
ԹՎ ՅՀԷ
Етиопски календар 920-921
Ирански календар 306–307
Исламски календар 315–316
Јулијански календар 928    CMXXVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3564/3624)
— до —
戊子年月日
(3565/3625)
Коптски календар 644–645
Корејски календар 3261
Календар Мингуо 984 пред РК
民前984年
Селевкидски календар 1239–1240
Тајландски сончев календар 1471
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 984–985
 - Шака самват 850–851
 - Кали југа 4029–4030
Холоценски календар 10928
Џуче-календар нема (пред 1912)

928 (CMXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 928. година од новата ера, 928. од првиот милениум, 28. од 10 век и деветта од 920-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6436 и 6437 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5678 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4688 и 4689 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1681.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 928. година се протега во 3564 и 3565, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3624 и 3625 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1471. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 315 и 316 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]