973

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
973 во разни календари
Грегоријански календар973
CMLXXIII
Ab urbe condita1726
Ерменски календар422
ԹՎ ՆԻԲ
Асирски календар5723
Балиски календар894–895
Бенгалски календар380
Берберски календар1923
Будистички календар1517
Бурмански календар335
Византиски календар6481–6482
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3669 или 3609
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3670 или 3610
Коптски календар689–690
Етиопски календар965–966
Еврејски календар4733–4734
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1029–1030
 - Сачка ера894–895
 - Кали-југа4073–4074
Холоценски календар10973
Ирански календар351–352
Исламски календар362–363
Јапонски календарТенроку 4 / Тенен 1
(天延元年)
Јавански календар874–875
Јулијански календар973
CMLXXIII
Корејски календар3306
Мингуо-календар939 пред Р. Кина
民前939年
Нанакшахи−495
Селевкидски календар1284/1285 г.г.
Тајландски сончев календар1515–1516
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1099 или 718 или −54
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1100 или 719 или −53

973 (CMLXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 973 година од новата ера, 973. од првиот милениум, 73. од X век и четвртта од 970-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6481 и 6482 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5723 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4733 и 4734 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1726.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 973 година се протега во 3609 и 3610, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3669 и 3670 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1516. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 362 и 363 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 973 на Ризницата ?