Прејди на содржината

989

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
989 во разни календари
Грегоријански календар989
CMLXXXIX
Ab urbe condita1742
Ерменски календар438
ԹՎ ՆԼԸ
Асирски календар5739
Балиски календар910–911
Бенгалски календар396
Берберски календар1939
Будистички календар1533
Бурмански календар351
Византиски календар6497–6498
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3685 или 3625
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3686 или 3626
Коптски календар705–706
Етиопски календар981–982
Еврејски календар4749–4750
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1045–1046
 - Сачка ера910–911
 - Кали-југа4089–4090
Холоценски календар10989
Ирански календар367–368
Исламски календар378–379
Јапонски календарЕјсо 2
(永祚2年)
Јавански календар890–891
Јулијански календар989
CMLXXXIX
Корејски календар3322
Мингуо-календар923 пред Р. Кина
民前923年
Нанакшахи−479
Селевкидски календар1300/1301 г.г.
Тајландски сончев календар1531–1532
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1115 или 734 или −38
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1116 или 735 или −37

989 (CMLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 989 година од новата ера, 989. од првиот милениум, 89. од X век и последна од 980-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6497 и 6498 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5739 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4749 и 4750 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1742.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 989 година се протега во 3625 и 3626, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3685 и 3686 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1532. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 378 и 379 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 989 на Ризницата ?