976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
976 г.  во други календари
Грегоријански календар 976
CMLXXVI
Ab urbe condita 1729
Асирски календар 5726
Бахајски календар -868–-867
Бенгалски календар 383
Берберски календар 1926
Будистички календар 1520
Бурмански календар 338
Византиски календар 6484–6485
Еврејски календар 4736–4737
Ерменски календар 425
ԹՎ ՆԻԵ
Етиопски календар 968–969
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -24–-23
Ирански календар 354–355
Исламски календар 365–366
Јапонски календар
Јулијански календар 976    CMLXXVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3612/3672)
— до —
丙子年月日
(3613/3673)
Коптски календар 692–693
Корејски календар 3309
Календар Мингуо 936 пред РК
民前936年
Селевкидски календар 1287–1288
Тајландски сончев календар 1519
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1032–1033
 - Шака самват 898–899
 - Кали југа 4077–4078
Француски револуционерен календар
-816–-815
Холоценски календар 10976
Џуче-календар нема (пред 1912)

976 (CMLXXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 976. година од новата ера, 976. од првиот милениум, 76. од 10 век и седма од 970-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6484 и 6485 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5726 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4736 и 4737 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1729.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 976. година се протега во 3612 и 3613, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3672 и 3673 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1519. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 365 и 366 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]