918

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
918 г.  во други календари
Грегоријански календар 918
CMXVIII
Ab urbe condita 1671
Асирски календар 5668
Бахајски календар -926–-925
Бенгалски календар 325
Берберски календар 1868
Будистички календар 1462
Бурмански календар 280
Византиски календар 6426–6427
Еврејски календар 4678–4679
Ерменски календар 367
ԹՎ ՅԿԷ
Етиопски календар 910-911
Ирански календар 296–297
Исламски календар 305–306
Јулијански календар 918    CMXVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3554/3614)
— до —
戊寅年月日
(3555/3615)
Коптски календар 634–635
Корејски календар 3251
Календар Мингуо 994 пред РК
民前994年
Селевкидски календар 1229–1230
Тајландски сончев календар 1461
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 974–975
 - Шака самват 840–841
 - Кали југа 4019–4020
Холоценски календар 10918
Џуче-календар нема (пред 1912)

918 (CMXVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 918. година од новата ера, 918. од првиот милениум, 18. од 10 век и деветта од 910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6426 и 6427 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5668 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4678 и 4679 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1671.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 918. година се протега во 3554 и 3555, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3614 и 3615 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1461. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 305 и 306 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]