925

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
925 г.  во други календари
Грегоријански календар 925
CMXXV
Ab urbe condita 1678
Асирски календар 5675
Бахајски календар -919–-918
Бенгалски календар 332
Берберски календар 1875
Будистички календар 1469
Бурмански календар 287
Византиски календар 6433–6434
Еврејски календар 4685–4686
Ерменски календар 374
ԹՎ ՅՀԴ
Етиопски календар 917-918
Ирански календар 303–304
Исламски календар 312–313
Јулијански календар 925    CMXXV
Кинески календар 甲申年月日
(3561/3621)
— до —
乙酉年月日
(3562/3622)
Коптски календар 641–642
Корејски календар 3258
Календар Мингуо 987 пред РК
民前987年
Селевкидски календар 1236–1237
Тајландски сончев календар 1468
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 981–982
 - Шака самват 847–848
 - Кали југа 4026–4027
Холоценски календар 10925
Џуче-календар нема (пред 1912)

925 (CMXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 925. година од новата ера, 925. од првиот милениум, 25. од 10 век и шеста од 920-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6433 и 6434 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5675 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4685 и 4686 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1678.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 925. година се протега во 3561 и 3562, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3621 и 3622 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1468. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 312 и 313 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]