975

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
975 г.  во други календари
Грегоријански календар 975
CMLXXV
Ab urbe condita 1728
Асирски календар 5725
Бахајски календар -869–-868
Бенгалски календар 382
Берберски календар 1925
Будистички календар 1519
Бурмански календар 337
Византиски календар 6483–6484
Еврејски календар 4735–4736
Ерменски календар 424
ԹՎ ՆԻԴ
Етиопски календар 967-968
Ирански календар 353–354
Исламски календар 364–365
Јулијански календар 975    CMLXXV
Кинески календар 甲戌年月日
(3611/3671)
— до —
乙亥年月日
(3612/3672)
Коптски календар 691–692
Корејски календар 3308
Календар Мингуо 937 пред РК
民前937年
Селевкидски календар 1286–1287
Тајландски сончев календар 1518
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1031–1032
 - Шака самват 897–898
 - Кали југа 4076–4077
Холоценски календар 10975
Џуче-календар нема (пред 1912)

975 (CMLXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 975. година од новата ера, 975. од првиот милениум, 75. од 10 век и шеста од 970-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6483 и 6484 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5725 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4735 и 4736 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1728.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 975. година се протега во 3611 и 3612, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3671 и 3672 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1518. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 364 и 365 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]