920

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
920 г.  во други календари
Грегоријански календар 920
CMXX
Ab urbe condita 1673
Асирски календар 5670
Бахајски календар -924–-923
Бенгалски календар 327
Берберски календар 1870
Будистички календар 1464
Бурмански календар 282
Византиски календар 6428–6429
Еврејски календар 4680–4681
Ерменски календар 369
ԹՎ ՅԿԹ
Етиопски календар 912-913
Ирански календар 298–299
Исламски календар 307–308
Јулијански календар 920    CMXX
Кинески календар 己卯年月日
(3556/3616)
— до —
庚辰年月日
(3557/3617)
Коптски календар 636–637
Корејски календар 3253
Календар Мингуо 992 пред РК
民前992年
Селевкидски календар 1231–1232
Тајландски сончев календар 1463
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 976–977
 - Шака самват 842–843
 - Кали југа 4021–4022
Холоценски календар 10920
Џуче-календар нема (пред 1912)

920 (CMXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 920. година од новата ера, 920. од првиот милениум, 20. од 10 век и прва од 920-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6428 и 6429 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5670 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4680 и 4681 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1673.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 920. година се протега во 3556 и 3557, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3616 и 3617 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1463. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 307 и 308 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]