917

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
917 г.  во други календари
Грегоријански календар 917
CMXVII
Ab urbe condita 1670
Асирски календар 5667
Бахајски календар -927–-926
Бенгалски календар 324
Берберски календар 1867
Будистички календар 1461
Бурмански календар 279
Византиски календар 6425–6426
Еврејски календар 4677–4678
Ерменски календар 366
ԹՎ ՅԿԶ
Етиопски календар 909-910
Ирански календар 295–296
Исламски календар 304–305
Јулијански календар 917    CMXVII
Кинески календар 丙子年月日
(3553/3613)
— до —
丁丑年月日
(3554/3614)
Коптски календар 633–634
Корејски календар 3250
Календар Мингуо 995 пред РК
民前995年
Селевкидски календар 1228–1229
Тајландски сончев календар 1460
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 973–974
 - Шака самват 839–840
 - Кали југа 4018–4019
Холоценски календар 10917
Џуче-календар нема (пред 1912)

917 (CMXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 917. година од новата ера, 917. од првиот милениум, 17. од 10 век и осма од 910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6425 и 6426 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5667 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4677 и 4678 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1670.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 917. година се протега во 3553 и 3554, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3613 и 3614 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1460. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 304 и 305 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]