901

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
901 г.  во други календари
Грегоријански календар 901
CMI
Ab urbe condita 1654
Асирски календар 5651
Бахајски календар -943–-942
Бенгалски календар 308
Берберски календар 1851
Будистички календар 1445
Бурмански календар 263
Византиски календар 6409–6410
Еврејски календар 4661–4662
Ерменски календар 350
ԹՎ ՅԾ
Етиопски календар 893-894
Ирански календар 279–280
Исламски календар 288–289
Јулијански календар 901    CMI
Кинески календар 庚申年月日
(3537/3597)
— до —
辛酉年月日
(3538/3598)
Коптски календар 617–618
Корејски календар 3234
Календар Мингуо 1011 пред РК
民前1011年
Селевкидски календар 1212–1213
Тајландски сончев календар 1444
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 957–958
 - Шака самват 823–824
 - Кали југа 4002–4003
Холоценски календар 10901
Џуче-календар нема (пред 1912)

901 (CMI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 901. година од новата ера, 901. од првиот милениум, 1. од 10 век и втора од 900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6409 и 6410 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5651 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4661 и 4662 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1654.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 901. година се протега во 3537 и 3538, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3597 и 3598 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1444. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 288 и 289 исламска година.

901 г.  во други календари
Грегоријански календар 901
CMI
Ab urbe condita 1654
Асирски календар 5651
Бахајски календар -943–-942
Бенгалски календар 308
Берберски календар 1851
Будистички календар 1445
Бурмански календар 263
Византиски календар 6409–6410
Еврејски календар 4661–4662
Ерменски календар 350
ԹՎ ՅԾ
Етиопски календар 893-894
Ирански календар 279–280
Исламски календар 288–289
Јулијански календар 901    CMI
Кинески календар 庚申年月日
(3537/3597)
— до —
辛酉年月日
(3538/3598)
Коптски календар 617–618
Корејски календар 3234
Календар Мингуо 1011 пред РК
民前1011年
Селевкидски календар 1212–1213
Тајландски сончев календар 1444
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 957–958
 - Шака самват 823–824
 - Кали југа 4002–4003
Холоценски календар 10901
Џуче-календар нема (пред 1912)

901 (CMI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 901. година од новата ера, 901. од првиот милениум, 1. од 10 век и втора од 900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6409 и 6410 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5651 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4661 и 4662 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1654.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 901. година се протега во 3537 и 3538, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3597 и 3598 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1444. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 288 и 289 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]