913

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
913 во разни календари
Грегоријански календар913
CMXIII
Ab urbe condita1666
Ерменски календар362
ԹՎ ՅԿԲ
Асирски календар5663
Балиски календар834–835
Бенгалски календар320
Берберски календар1863
Будистички календар1457
Бурмански календар275
Византиски календар6421–6422
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3609 или 3549
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3610 или 3550
Коптски календар629–630
Етиопски календар905–906
Еврејски календар4673–4674
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера969–970
 - Сачка ера834–835
 - Кали-југа4013–4014
Холоценски календар10913
Ирански календар291–292
Исламски календар300–301
Јапонски календарЕнги 13
(延喜13年)
Јавански календар812–813
Јулијански календар913
CMXIII
Корејски календар3246
Мингуо-календар999 пред Р. Кина
民前999年
Нанакшахи−555
Селевкидски календар1224/1225 г.г.
Тајландски сончев календар1455–1456
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1039 или 658 или −114
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1040 или 659 или −113

913 (CMXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 913 година од новата ера, 913. од првиот милениум, 13. од X век и четвртта од 910-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6421 и 6422 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5663 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4673 и 4674 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1666.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 913 година се протега во 3549 и 3550, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3609 и 3610 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1456. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 300 и 301 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 913 на Ризницата ?