Прејди на содржината

984

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
984 во разни календари
Грегоријански календар984
CMLXXXIV
Ab urbe condita1737
Ерменски календар433
ԹՎ ՆԼԳ
Асирски календар5734
Балиски календар905–906
Бенгалски календар391
Берберски календар1934
Будистички календар1528
Бурмански календар346
Византиски календар6492–6493
Кинески календар癸未(вод. коза)
3680 или 3620
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3681 или 3621
Коптски календар700–701
Етиопски календар976–977
Еврејски календар4744–4745
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1040–1041
 - Сачка ера905–906
 - Кали-југа4084–4085
Холоценски календар10984
Ирански календар362–363
Исламски календар373–374
Јапонски календарЕјкан 2
(永観2年)
Јавански календар885–886
Јулијански календар984
CMLXXXIV
Корејски календар3317
Мингуо-календар928 пред Р. Кина
民前928年
Нанакшахи−484
Селевкидски календар1295/1296 г.г.
Тајландски сончев календар1526–1527
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1110 или 729 или −43
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1111 или 730 или −42

984 (CMLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 984 година од новата ера, 984. од првиот милениум, 84. од X век и петта од 980-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6492 и 6493 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5734 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4744 и 4745 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1737.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 984 година се протега во 3620 и 3621, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3680 и 3681 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1527. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 373 и 374 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 984 на Ризницата ?