923

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
923 г.  во други календари
Грегоријански календар 923
CMXXIII
Ab urbe condita 1676
Асирски календар 5673
Бахајски календар -921–-920
Бенгалски календар 330
Берберски календар 1873
Будистички календар 1467
Бурмански календар 285
Византиски календар 6431–6432
Еврејски календар 4683–4684
Ерменски календар 372
ԹՎ ՅՀԲ
Етиопски календар 915-916
Ирански календар 301–302
Исламски календар 310–311
Јулијански календар 923    CMXXIII
Кинески календар 壬午年月日
(3559/3619)
— до —
癸未年月日
(3560/3620)
Коптски календар 639–640
Корејски календар 3256
Календар Мингуо 989 пред РК
民前989年
Селевкидски календар 1234–1235
Тајландски сончев календар 1466
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 979–980
 - Шака самват 845–846
 - Кали југа 4024–4025
Холоценски календар 10923
Џуче-календар нема (пред 1912)

923 (CMXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 923. година од новата ера, 923. од првиот милениум, 23. од 10 век и четвртта од 920-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6431 и 6432 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5673 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4683 и 4684 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1676.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 923. година се протега во 3559 и 3560, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3619 и 3620 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1466. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 310 и 311 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Роберт I (Франција)