Прејди на содржината

993

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
993 во разни календари
Грегоријански календар993
CMXCIII
Ab urbe condita1746
Ерменски календар442
ԹՎ ՆԽԲ
Асирски календар5743
Балиски календар914–915
Бенгалски календар400
Берберски календар1943
Будистички календар1537
Бурмански календар355
Византиски календар6501–6502
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3689 или 3629
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3690 или 3630
Коптски календар709–710
Етиопски календар985–986
Еврејски календар4753–4754
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1049–1050
 - Сачка ера914–915
 - Кали-југа4093–4094
Холоценски календар10993
Ирански календар371–372
Исламски календар382–383
Јапонски календарШорјаку 4
(正暦4年)
Јавански календар894–895
Јулијански календар993
CMXCIII
Корејски календар3326
Мингуо-календар919 пред Р. Кина
民前919年
Нанакшахи−475
Селевкидски календар1304/1305 г.г.
Тајландски сончев календар1535–1536
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1119 или 738 или −34
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1120 или 739 или −33

993 (CMXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 993 година од новата ера, 993. од првиот милениум, 93. од X век и четвртта од 990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6501 и 6502 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5743 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4753 и 4754 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1746.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 993 година се протега во 3629 и 3630, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3689 и 3690 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1536. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 382 и 383 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 993 на Ризницата ?