968

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
968 г.  во други календари
Грегоријански календар 968
CMLXVIII
Ab urbe condita 1721
Асирски календар 5718
Бахајски календар -876–-875
Бенгалски календар 375
Берберски календар 1918
Будистички календар 1512
Бурмански календар 330
Византиски календар 6476–6477
Еврејски календар 4728–4729
Ерменски календар 417
ԹՎ ՆԺԷ
Етиопски календар 960-961
Ирански календар 346–347
Исламски календар 357–358
Јулијански календар 968    CMLXVIII
Кинески календар 丁卯年月日
(3604/3664)
— до —
戊辰年月日
(3605/3665)
Коптски календар 684–685
Корејски календар 3301
Календар Мингуо 944 пред РК
民前944年
Селевкидски календар 1279–1280
Тајландски сончев календар 1511
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1024–1025
 - Шака самват 890–891
 - Кали југа 4069–4070
Холоценски календар 10968
Џуче-календар нема (пред 1912)

968 (CMLXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 968. година од новата ера, 968. од првиот милениум, 68. од 10 век и деветта од 960-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6476 и 6477 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5718 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4728 и 4729 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1721.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 968. година се протега во 3604 и 3605, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3664 и 3665 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1511. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 357 и 358 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]