981

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
981 г.  во други календари
Грегоријански календар 981
CMLXXXI
Ab urbe condita 1734
Асирски календар 5731
Бахајски календар -863–-862
Бенгалски календар 388
Берберски календар 1931
Будистички календар 1525
Бурмански календар 343
Византиски календар 6489–6490
Еврејски календар 4741–4742
Ерменски календар 430
ԹՎ ՆԼ
Етиопски календар 973-974
Ирански календар 359–360
Исламски календар 370–371
Јулијански календар 981    CMLXXXI
Кинески календар 庚辰年月日
(3617/3677)
— до —
辛巳年月日
(3618/3678)
Коптски календар 697–698
Корејски календар 3314
Календар Мингуо 931 пред РК
民前931年
Селевкидски календар 1292–1293
Тајландски сончев календар 1524
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1037–1038
 - Шака самват 903–904
 - Кали југа 4082–4083
Холоценски календар 10981
Џуче-календар нема (пред 1912)

981 (CMLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 981. година од новата ера, 981. од првиот милениум, 81. од 10 век и втора од 980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6489 и 6490 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5731 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4741 и 4742 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1734.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 981. година се протега во 3617 и 3618, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3677 и 3678 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1524. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 370 и 371 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]